2014:

 

Inf: www.gostyn.pl:

W związku z przypadającą 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” zaprasza na dwa wydarzenia, tematycznie związane z okrągłą rocznicą 13 grudnia.
Od piątku 9 do środy 14 grudnia w Kinie „Pod Kopułą” wyświetlany będzie film „80 milionów”, którego akcja dzieje się na Dolnym Śląsku, jesienią 1981 roku. Po serii prowokacji Służb Bezpieczeństwa, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze Solidarności postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i... cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie.
Druga propozycja to wystawa ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Śladami zbrodni. Centralne więzienie Rawicz 1945-1956”. Otwarcie wystawy nastąpi we wtorek 13 grudnia o godz.19.00, również w kinie. Ekspozycja, ukazująca komunistyczne zbrodnie, czynna będzie do wtorku 20 grudnia, w godzinach otwarcia kina lub dla grup zorganizowanych po uprzednim umówieniu telefonicznym. Organizatorem wydarzeń związanych z rocznicą jest Forum Demokratyczne.